Svjetska zdravstvena organizacija (SZO)
Svjetska zdravstvena organizacija (link vodi ka aktivnostima kancelarije u Crnoj Gori) je posebna organizacija Ujedinjenih nacija koja djeluje kao koordinirajuće tijelo međunarodnog javnog zdravstva. Osnovana je 1948. i zasjeda u Ženevi. Ima za cilj da dovede sve narode na najviši mogući nivo fizičkog i mentalnog zdravlja i spokoja; da se bori protiv velikih endemskih bolesti i epidemija, i da doprinosi razvoju higijene; da koordinira međunarodnu akciju u oblasti zdravstva; da doprinosi napretku naučne i stručne saradnje u oblasti medicine.
Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije u vezi s koronavirusom:
- Na osnovu iskustva do sada, novi koronavirus može da se prenese na drugu osobu po svim vremenskim uslovima (vlaga, toplota, hladnoća, vlažnost vazduha...). Koronavirus može da se dobije po svim vremenskim uslovima;
- Ali, u kojoj god klimi da živite, poštujte savjete prevencije koje država u kojoj boravite predlaže. Najbolji način da se zaštitite od koronavirusa (COVID-19) je da često perete ruke. Odstranite viruse koji mogu da se nalaze na rukama i izbegnite infekciju koja bi se dogodila kada bi inficiranim rukama dodirnuli oči, nos, usta ili neki dio sluzokože;
- Često luftirajte prostor u kojem boravite;
- UV lampe ne mogu da sterelišu ruke ili bilo koji drugi dio kože. Zato i ne pokušavajte da koristite UV lampe za sterilizaciju;
- Toplomjeri su vrlo efikasni u detekciji koronavirusa. Povišena temperatura je siguran znak infekcije. Ali, toplomjer ne može da pokaže infekciju prije nego što se bolest razvije, i prije nego što osoba dobije povišenu temperaturu. Razlog tome je period inkubacije od 2 do 14 dana, koliko je potrebno da se razviju simptomi bolesti;
- Nanošenjem alkohola na cijelu površinu tijela neće ubiti virus koji se već nalazi u tijelu. Takođe, alkohol može da škodi odjeći, očima ili ustima. Alkohol i hlorin mogu da se koriste kao dezinfekciono sredstvo, ali ih treba koristiti pravilno.
- Vakcine protiv gripa ne štite od koronavirusa. Koronavirus je nov i drugačiji i zahtjeva posebnu vakcinu. Medicinski stručnjaci rade na vakcioni protiv 2019-nCoV, i Svjetska zdravstvena organizacija im svesrdno pomaže u tome; Iako vakcina protiv gripa ne pomaže protiv koronavirusa, pomaže u mnogim drugim slučajevima respiratornih infekcija. Svjetska zdravstvena organizacija predlaže da vakcinacijom štitite svoje zdravlje;
- Bijeli luk je zdrava hrana i ima neka antimikrobska svojstva. Svejedno, ne postoji istraživanje koje dokazuje da bijeli luk pomaže da se zaštitite od koronavirusa 2019-nCoV;
- Antibiotici ne pomažu protiv virusa, već protiv bakterija. Koronavirus je virus pa antibiotike ne bi trebalo koristiti kao sredstvo prevencije ili za liječenje virusa. Ipak, ako budete hospitalizovani zbog koronavirusa, vjerovatno će antibiotici biti terapija koja će am biti prepisana, iz razloga prevencija razvoja bakterija, koja je moguća kao posledica pada imunog sistema. Do danas, ne postoji nijedan medikament koji se preporučuje u liječenju infekcije koronavirusom (2019-nCoV). Uprkos tome, zaraženi virusom moraju dobiti adekvatnu njegu i moraju da se liječe a osobe sa težim oblikom moraju da dobiju i podršku i medicinsku pomoć. Detaljno na .
SZO: Izolacija nije dovoljna da iskorijenimo epidemiju
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije, Tedros Adanom Gebrejesus (Tedros Adhanom Ghebreyesus) je kazao kako SZO preporučuje šest mjera zemljama:
- proširiti ljudske kapacitete zdravstvenih službi, obučiti zdravstvene radnike i upotrijebiti ih za suzbijanje širenja koronavirusa;
- uspostaviti sistem za otkrivanje svakog sumnjivog slučaja na nivou zajednice;
- povećati kapacitete i dostupnost testiranja;
- identifikovati, prilagoditi i opremiti ustanove koje će se koristiti za liječenje i izolaciju pacijenata;
- je uspostaviti jasan plan za izolaciju kontakata zaraženih;
- fokusirati cijele vlade na suzbijanje širenja koronavirusa. Detaljnije na linku.
Institut za javno zdravlje Crne Gore
na dnevnom nivou ažurira informacije o situaciji u vezi s koronavirusom, uključujući i broj zaraženih, kao i broj testiranih. Predlažemo da pratite njihov sajt ili u slučaju da korisite Tviter aktuelnosti pratite @ijzcg. U poslednje vrijeme možete pratiti i redovne press konferencije s početkom u 9.00 časova ujutru koje prenose crnogorski mediji (RTCG, TV Vijesti...)
Na ovom linku možete preuzeti info materijale – postere, liflete i brošure o COVID-19, dok se koristan intervju doktora Senada Begića, odnosno odgovori na pitanja crnogorskih medija o novom koronavirusu dostupna su na linku.
Pored telefonske linije koju je pokrenuo Institut izrađena je i aplikacija za mobilne telefone o kojoj se možete informisati putem linka.
Nacionalno koordinaciono tijelo / Ministarstvo zdravlja
Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti, kako se navodi u Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, formirano je od strane Ministarstva zdravlja, na predlog Instituta za javno zdravlje a čine ga doktori medicine specijalisti (epidemiologije, infektologije, mikrobiologije, pedijatrije, neonatologije) i predstavnici Ministarstva i organa državne uprave nadležnog za poslove poljoprivrede.
Koordinaciono tijelo čini sedam članova a, po potrebi, na predlog Koordinacionog tijela ili Instituta, mogu se angažovati i pojedini eksperti za potrebe odstranjivanja i/ili iskorjenjivanja pojedinih zaraznih bolesti.
Koordinaciono tijelo, između ostalog, vrši odstranjivanje ill iskorjenjivanje zaraznih bolesti iz Liste zaraznih bolesti. Za detaljnije informacije upućujemo na Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.
Privremene mjere i preporuke u Crnoj Gori usvojene od strane Ministarstva zdravlja na predlog Instituta za javno zdravlje, i uz preporuke NKT, mogu se naći na linku i redovno pratiti njihovo ažuriranje.
U nastavku su preporuke koje se direktno tiču osoba s invaliditetom:
- Preporučuje se Crvenom krstu Crne Gore da za osobe s invaliditetom, penzionere, starije osobe i hronične bolesnike obezbijedi dostavu hrane, ljekova, sredstava za održavanje higijene i drugih potrepština, ako za ove potrebe nemaju drugu mogućnost i podršku. Crveni krst će za ove potrebe uspostaviti posebnu telefonsku liniju.
- Apeluje se i upozoravaju starija lica, lica sa hroničnim oboljenjima i lica sa invaliditetom da se maksimalno uzdrže i bez velike potrebe ne napuštaju objekte stanovanja.
Takođe, Zavod za zapošljavanje Crne Gore je još u prvim danima dao preporuku svim poslodavcima koji imaju zaposlene osobe s invaliditetom da im omoguće i organizuju rad od kuće u vrijeme primjene mjera zaštite.
Sve informacije o koronavirusu, oboljenju Covid-19, te aktivnostima koje preduzima Vlada Crne Gore, Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti i drugi državni organi dostupne su i na novom sajtu Coronainfo Crna Gora.
Osim navedenog, u odnosu na mjere i naredbe, usvojeni su i uzuzeci kada su u pitanju neke kategorije OSI i u određenim vremenskim intervalima, odnosno u cilju zadovoljavanja specifičnih vrsta potreba. Naime, izuzeci zabrana za OSI su sljedeći:
- Djeca s invaliditetom (posebno djeca s autizmom i djeca koja koriste kolica) i odrasle osobe koje koriste kolica imaju pravo biti na javnoj površini najduže 60 minuta u terminima kada za druge važe zabrane, tj. radnim danima u periodu od 19.00 h uveče do 5.00 h ujutru sljedećeg dana, subotom od 13.00 h do 5.00 h u nedjelju, i nedjeljom od 11.00 h prije podne do 5.00 ujutru u ponedeljak;
- Sve osobe s invaliditetom imaju pravo na pratioca kad idu kod ljekara, bilo da je u pitanju primarni, sekundardni ili tercijalni nivo zdravstvene zaštite, s tim što su posjete u bolnicama zabranjene i morala bi posebna vrsta odobrenja za boravak asistenta, tj. roditelja u bolnici za djecu, dok za sve odrasle važe iste zabrane.
U oba navedena slučaja osoba s invaliditetom ili njen pratilac moraju imati odgovarajući dokument izdat od nadležnih službi, prije svega ljekara, koji potvrđuje vrstu i namjenu izdate potvrde, odnosno uputa, izvještaja ili drugog dokumenta iz domena zdravlja.