Aktuelno

Najnovije vijesti, saopštenja...

Na Međunarodni dan borbe protiv siromaštva Narodna kuhinja u Podgorici spremila oko 700 obroka. Država je za septembar izdvojila više od 12 miliona eura socijalnih davanja za ugrožene kategorije.

Svaki peti građanin u riziku je od siromaštva, a taj rizik je najizraženiji kod ranjivih kategorija - djece i mladih, pokazuju podaci Uprave za statistiku (Monstat) koji se odnose na prošlu godinu.

Prema tim podacima, osobe mlađe od 18 godina, najviše su bile izložene riziku od siromaštva, 27,3 odsto. Svaka četvrta osoba (24,4 odsto), starosti od 18 do 24 godine, takođe je u riziku je od siromaštva.

Najnižu stopu rizika od siromaštva imale su osobe starosti 65 i više godina13,8 odstonavodi se u dokumentu Monstata iz septembra ove godine.

Na Međunarodni dan borbe protiv siromaštva, podgorička Narodna kuhinja spremila je oko 700 obroka za gotovo 300 pojedinaca, dok je država je za septembar izdvojila više od 12 miliona eura socijalnih davanja za ugrožene kategorije.

Država je za septembar izdvojila više od 12 miliona eura socijalnih davanja za ugrožene kategorije, a u tu cifru ne ulazi izdatak za dječji dodatak na koji imaju pravo sva djeca do 18 godina (gotovo 3,9 miliona eura) i naknade za majke sa troje i više djece (2,4 miliona).

 

Narodnoj kuhinji mjesečno oko 58.000 eura

 

Sredstva za rad Narodne kuhinje u Podgorici opredijeljena su lokalnim budžetom.

Iz Sekretarijata za socijalno staranje Glavnog grada, kojim rukovodi Ida KolinovićVijestima su odgovorili da grad u te svrhe na mjesečnom nivou obezbjeđuje oko 58.000 eura.

Za tekuću godinu su obezbijeđena sredstva u visini od 690.000 euraprecizirali su iz tog podgoričkog Sekretarijata.

Besplatan obrok, ističu, može se preuzeti svakog dana u sedmici, u periodu od 12 do 14 sati.

To pravo ostvaruje se Odlukom o pravima iz socijalne i dječje zaštite.

U skladu sa Odlukom o pravima iz socijalne i dječje zaštitepostupak za ostvarivanje ove usluge pokreće Sekretarijat za socijalno staranje objavljivanjem javnog poziva najkasnije do 31oktobra tekuće godine za narednu godinu, rekli su iz Sekretarijata.

Iz gradske administracije ističu da su potencijalni korisnici dužni da, uz prijavu, prilože i dodatnu dokumentaciju.

Dokaz o prebivalištufotokopija biometrijske lične kartedokaz o broju članova porodičnog domaćinstvaizvod iz matičnog registra rođenih za članove domaćinstvadokaze o prihodima članova domaćinstvadokaz o zdravstvenom stanju podnosioca zahtjeva i članova porodičnog domaćinstva, objasnili su iz gradskog Sekretarijata.

 

a godišnjem nivou 690 hiljada eura opredijeljeno je za Narodnu kuhinju u Podgoricia dnevno se spremi oko 700 obroka za 300 pojedinaca i porodica

 

Dodaju da pored firmi, i pojedinci - građani Podgorice doniraju prehrambene proizvode korisnicima Narodne kuhinje.

Veoma nam je važno da donirani proizvodi posjeduju potrebnu dokumentaciju o ispravnosti sa rokom trajanja, naglasili su iz Sekretarijata.

 

Crveni krst pomogao gotovo 15.000 puta najugroženijima

 

Iz Crvenog krsta Crne Gore saopštili su juče da kontinuirano ulažu napore da se doprinese smanjenju siromaštva u Crnoj Gori.

U protekloj godiniCrveni krst Crne Gore kroz mrežu lokalnih organizacija Crvenog krstapribližno 15.000 puta je pomogao višečlane porodice i pojedince u stanju socijalne potrebekroz podjelu humanitarne pomoćiPored lokalnog stanovništvaCrveni krst Crne Gore kontinuirano pomaže pripadnike romske i egipćanske (REpopulacijeosobe sa invaliditetomizbjeglice iz Ukrajinestarije osobesamohrane roditeljemigrantetražioce azila i osobe sa odobrenom međunarodnom zaštitom, saopštili su iz te organizacije.

Istakli su da su u prethodnom periodu angažovali mobilne timove doktora i volontera za podršku starijima u ruralnim područjima devet crnogorskih opština.

A 810 starijih smo pomogli kroz uslugu pomoći u kući150 osoba sa invaliditetom je pomognuto kroz aktivnosti olakšavanja pristupa njihovim pravimakao i preko 5.000 pojedinaca i 300 porodica romske i egipćanske populacije kroz podjele pomoćiinformativne radionice i neformalne edukacijeKao i preko 5.000 pojedinaca i 300 porodica romske i egipćanske populacije kroz podjele pomoćiinformativne radionice i neformalne edukacijePomogli smo i 4.620 ukrajinskih izbjeglica kroz aktivnosti olakšanja pristupa pravima u Crnoj Goripsihosocijalne podrškekao i 4.612 migranata kroz medicinske intervencije, preglede ljekara i usluge prevođenja, kazali su iz Crvenog krsta.

 

Za tuđu njegu i pomoć 3,5 miliona

 

Prema podacima Ministarstva socijalnog staranjabrige o porodici i demografije, na čijem je čelu Damir Gutić, za dodatak za njegu i pomoć za septembar iz državnog budžeta isplaćeno je 3.572.461 eura, a ličnu invalidninu 1.222.543 eura.

Dodatak za djecu iznosio je 668.152 eura, dok je za materijalno obezbjeđenje izdvojeno 687.248 eura. Za porodični smještaj i starateljstvo, prošlog mjeseca, izdvojeno je više od 175.000, a izdržavanje štićenika u domovima 343.050 eura. Iz državne kase je za obeštećenje bivših korisnica naknade po osnovu rođenja troje i više djece izdvojeno 2.426.668 eura.

Za materijalno obezbjeđenje boraca i ličnu i porodičnu imovinu, iz budžeta je izdvojeno 438.452 eura.

Naknade zarade po osnovu roditeljskog odsustva, kao i naknada za novorođeno dijete i po osnovu rođenja iznosila je 3.617.557 eura. Za povlastice na putovanja lica sa invaliditetom i troškovi prevoza djece i mladih sa POP iz državne kasne izdvojeno je 909.521 eura. Štićenici van Crne Gore obezbijeđeni su sa 11.583 eura. Za troškove ishrane u predškolskim ustanovama, iz kase je izdvojeno 49.171 eura. Iz državnog budžeta je za naknadu roditelju ili staratelju lica koje je korisnik lične invalidnine izdvojeno 892.487 eura.

 

Izvor: Vijesti

Pripremila: Dajana Vuković

Veličina fonta