Aktuelno

Najnovije vijesti, saopštenja...

Bez uključivanja svih aktera u društvu u rješavanje problema vršnjačkog nasiljaono će se samo povećavatiKazne nijesu dovoljneveć je neophodno raditi sa mladima na promjeni njihovih stavova i uvjerenja o nasilnom rješavanju problema, kaže koordinator za razvoj u Centru za građansko obrazovanje Miloš Knežević, dok pedagoškinja Tanja Jovanović ističe da djecu treba osvijestiti da prepoznaju nasilje jer su neki njegovi pojavni oblici teže vidljivi ljudima u okruženjute da je ključna uloga roditelja, piše Pobjeda.

Situacija kolektivnog stanja u crnogoskim školama, kada je u pitanju vršnjačko nasilje, alarmantna je. Istraživanje ukazuje da je ono široko prepoznato kako među srednjoškolcima, tako i među ukupnom populacijom. Knežević kaže da svaki peti učenik navodi iskustvo žrtve nasilja, a 53,4 odsto poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja. Istakao je da živimo u nestabilnom društvu, u kojem agresiju i različite vidove nasilja podstiču i donosioci odluka, koji bi morali da rade na suzbijanju takvih pojava.

 

ALARM

 

Posljednji događaj koji je uznemirio javnost bio je u Gimnaziji Niko Rolović u Baru i završen je pokušajem ubistva, kada je sedamnaestogodišnjeg dječaka vršnjak ubo hladnim oružjem.

Nažalostovo je samo rezultat onoga na što civilni sektor godinama ukazujea to je da će bez uključivanja svih aktera u društvu u rješavanje ovog problema doći do porasta nasiljaNormalizacija nasilja ne smije postati naša svakodnevicaa na to nas opominju i nalazi istraživanja koje je CGO nedavno predstavioIstraživanje ukazuje da je vršnjačko nasilje široko prepoznato kako među srednjoškolskomtako i ukupnom populacijomSvaki peti učenik navodi iskustvo žrtve nasiljaa 53,4 odsto poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasiljaZnačimi već imamo situaciju da djeca i mladi svjedoče nasiljua nije daleko ni ona u kojoj postaju skloni tome da ga prihvate kao način rješavanja konflikata, opominje Knežević.

Na pitanje koje ključne poteze je potrebno preduzeti kako bi se spriječilo ili smanjilo vršnjačko nasilje, Knežević kaže da je neophodno uspostaviti sveobuhvatan pristup koji uključuje razumijevanje perspektive djece i mladih koji vrše nasilje.

Kazne nijesu dovoljneneophodno je raditi sa mladima na promjeni njihovih stavova i uvjerenja o nasilnom rješavanju problemaTo zahtijeva otvorenu i iskrenu komunikaciju koja će pomoći u identifikaciji uzroka njihovog ponašanja i razumijevanju negativnih posljedica nasilničkog djelovanja, navodi on.

Pored toga, dodaje, treba razvijati sistem podrške za djecu i mlade koja trpe nasilje, uključujući podržavajuće okruženje u porodici, jačanje i podsticanje njihovog samopouzdanja.

Važno je da djeca i mladi znaju da se obrate odraslima (roditeljimanastavnicima ili drugim osobama od povjerenjakada se suočavaju sa nasiljemkako bi se ono preveniralo ili adekvatno adresiraloZato odrasli treba aktivno da slušaju i razumiju djecu i mladeda ne minimiziraju njihove brige i da ne reaguju prenaglašenoveć da im ponude konstruktivnu pomoć i ukažu na valjan model rješavanja problema, zaključuje Knežević.

 

GDJE GRIJEŠIMO?

 

Na pitanja gdje škole griješe, te što im najviše nedostaje u borbi protiv nasilja, Knežević kaže da je više faktora koji otežavaju efikasnu intervenciju – od obuke nastavnika, preko nedovoljne komunikacije njih i roditelja, do jasnih protokola.

Prvonedostatak sistematične obuke nastavničkog kadra o identifikaciji i upravljanju nasilnim ponašanjema to često rezultira time da ne prepoznaju ili ne znaju kako da reaguju na nasilje unutar školaDrugovećina škola ne primjenjuje kontinuirane programe prevencije nasiljašto uključuje rad sa učenicima na razvoju emocionalnih i socijalnih vještinaTakođenedovoljna komunikacija i saradnja između škola i roditelja dovodi do različitih situacija u kojima se nasilje ne prepoznaje ili ne rješava pravovremenoMnoge škole nemaju dovoljno resursa za podršku mentalnom zdravljua bez toga se teško mogu razumjeti uzroci nasilja i pružiti potrebna podrška učenicimaNedostatak jasnih protokola za prijavljivanje i rješavanje nasilja može stvoriti sumnju među učenicima o tome da li će njihova prijava biti uzeta za ozbiljno, a to kreira uvjerenje da obrazovni sistem želi da učestvuje u rješavanju ovog problema, navodi on.

Ističe da živimo u nestabilnom društvu, u kojem agresiju i različite vidove nasilja podstiču i donosioci odluka, koji bi morali da rade na suzbijanju ovih pojava.

To dodatno otežava napore za izgradnju sigurnog i podržavajućeg okruženja za sve mlade ljude, zaključuje Knežević.

Kazao je da je zaštita škola od vršnjačkog nasilja od suštinske važnosti, jer nasilje u obrazovnim institucijama može imati dugoročne posljedice na mentalno zdravlje, emocionalni razvoj i akademski uspjeh učenika.

Zaštita škola od vršnjačkog nasilja zahtijeva sinergiju različitih aktera i brojne mjerea primarno razvoj preventivnih programa koji se fokusiraju na emocionalni i socijalni razvoj učenika i formiranje specijalizovanih timova unutar škola za prevenciju nasiljaU tom kontekstuviše osoblja za nadzor u školama može imati odvraćajući efekat za potencijalne nasilnike i obezbijediti sigurnije okruženje za sve učenike, smatra Knežević.

U prevenciji vršnjačkog nasija, dodaje, važne uloge imaju roditelji, pedagozi, psiholozi, ali i jasni zakoni i strože kazne.

Pedagoško psihološke službe u školama imaju jednu od važnih uloga u prevenciji vršnjačkog nasilja i podršci učenicimaiako senažalostčesto percipiraju kao sistem kazne umjesto kao resursi za pomoćKljučna je uloga porodice u zaštiti djece od vršnjačkog nasiljajer roditelji su ti koji mogu najprije primijetiti promjene u ponašanju svog djeteta ili znake da se suočava sa nasiljemKonačnojasni zakonski okviri i strože kazne za nasilje su neophodni za adekvatno rješavanje incidenata i stvaranje sigurnijeg okruženja za djecu i mlade, ističe on.

Prema Konvenciji o pravima djeteta, nasilje nad djecom, ističe pedagoškinja Tanja Jovanović, jeste svaki oblik fizičkog ili mentalnog nasilja, povređivanja ili zlostavljanja, zapostavljanja ili nemarnog postupanja, maltretiranja ili eksploatacije, uključujući seksualno zlostavljanje.

Postoje različite vrste nasiljafizičkopsihološkoseksualnosajber nasiljekao i zanemarivanje i zlostavljanjefinansijska i materijalna eksploatacijasocijalna izolacijaTakođe, rijetko je prisutan jedan vid nasilja kojem je neko izloženveć više različitih oblika koji su udruženi, dodaje ona.

 

ZAŠTO SU DJECA NASILNA

 

Obično djeca koja vrše nasilje, ističe Jovanović, imaju potrebu za dominacijom nad vršnjacima, teško podnose neuspjeh, prepreke, pravila, impulsivna su i razdražljiva, nijesu tolerantna. Često dolaze iz porodica u kojima su poremećeni odnosi ili su i sami izloženi nekim vidovima nasilja.

Djecu treba osvijestiti da prepoznaju nasilje jer neki njegovi pojavni oblici su teže vidljivi ljudima u okruženjuTakođetreba da praktikuju vještine kojima se mogu oduprijeti nasiljuukoliko to bude potrebnoTreba koristiti načine komunikacije koji služe za prevazilaženje sukobatjkonstruktivni načini rješavanja problemaTakođeza učenike koji vrše nasilje neophodno je ispitatiako je mogućeuzroke takvog ponašanjai sugerisati im da koriste tehnike kontrolisanja negativnih emocijaNeophodno je raditi na prevenciji nasilja kao najboljeg načina da do njega ne dođe, kaže Jovanović.

Prema njenom mišljenju, u borbi protiv nasilja najviše nedostaje veća pažnja roditelja.

Može se reći da u savremenom svijetu koji se odlikuje prezaposlenošću roditeljaubrzanim tempom životakao i ekspanzijom tehnike i tehnologije u borbi protiv nasilja najviše nedostaje veća usmjerenost roditelja na dijetenjegovo ponašanje i razvojOsim togapoželjna bi bila i intenzivnija saradnja porodice sa školoma sve u cilju djetetovog napretkaKada govorimo o tome ko igra ključnu ulogu u rješavanju problema nasiljasvakako ne možemo izdvojiti jedan faktorRoditeljinastavnicidirektoristručni saradnicivršnjačke grupedruštvena zajednica faktori su koje ne možemo hijerarhijski poređatijer svi oni u velikoj mjeri utiču na samu individu”, ističe ona.

Dodaje da se u školi u kojoj ona radi konflikti među učenicima dešavaju, što je i prirodno, s obzirom na brojnost učenika, ali da nastoje da blagovremeno reaguje na svaku pojedinačnu situaciju, rješavaju konflikte i vrše prevenciju nasilja.

 

Ministarstvo bez odgovora

 

Građani su ostali uskraćeni za stavove Ministarstva prosvjetenauke i inovacija – jednog od ključnih faktora u pronalaženju načina kako rješavati probleme vršnjačkog nasilja, jer Pobjeda nije u obećanom roku uspjela da dobije odgovore na pitanja o ovako značajnoj temi.

Na osnovu mišljenja pojedinih sagovornika, može se zaključiti da je situacija u vezi sa vršnjačkim nasiljem kulminirala. Krivaca nema, krivci smo svi – od roditelja, preko institucija i ustanova nadležnih za ovaj problem, do školskog kadra. Ono što je jasno, jeste da je potreban hitan rad na obuci školskog kadra, komunikaciji između njih i roditelja, te je neophodno donošenje preciznih zakonskih okvira i strože kazne za nasilje, neophodne za adekvatno rješavanje incidenata. Takođe, treba raditi sa mladima na promjeni njihovih stavova i uvjerenja o nasilnom rješavanju problema kroz otvorenu, iskrenu i prijateljsku komunikaciju. Samo tako, stvorićemo sigurnije okruženje za djecu i mlade, jer nasilje u obrazovnim institucijama može imati dugoročne posljedice na mentalno zdravlje, emocionalni razvoj i akademski uspjeh učenika, a što će se odraziti i na društvo u cjelini.

 

TapuškovićU istoj školi potrebni i asistent i asistentkinja

 

U pojedinim školama postoje asistenti za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma, što je novina u Crnoj Gori. Asistent u OŠ Oktoih Vuk Tapušković kaže za Pobjedu da svakodnevno između časova prijateljski razgovara sa djecom, kako bi preventivno djelovao da ne dođe do nasilja.

Sistem je uveden 16jula ove godineMoje nadležnosti su da nadgledam dešavanja u školida pratim da li će doći do nasilja ili konflikta o kojem ću da obavijestim upravu škole i razrednog starješinuNakon što obavijestim upravu škole ili psihološko pedagoškuslužbu oni dalje obavljaju razgovor sa učenicima i postupaju prema svojim nadležnostima, dodaje on.

Iz dosadašnjeg iskustva, ističe, najefikasnije je preventivno djelovanje.

Djeca su upoznata sa mojom ulogom u školi i imaju slobodu da mi se obrate ukoliko im je to potrebnoTakođeu školi se radi dosta radionica na ovu temuS obzirom na veliki broj učenika u školamanajviše nedostaje više stručnih saradnika (pedagoga i psihologakoji bi kroz svoj rad mogli da dopru do što više djeceDjeca sama priđu i kažu imam problemprovocira nas taj i taj učenikvrši nasilje ili nesto slično tome, dodaje on.

Kaže da nema tačan podatak o broju prijava otkad je prisutan u školi.

Dešava se da danima nemam nijednu pritužbua nekad ih bude nekolikoI sama djeca često žele preventivno da razgovaraju da bi riješili neku situacijuSvakodnevno sa njima i prijateljski razgovaram na odmorima i između časova, dodaje.

Tapušković kaže i da bi škole trebalo da imaju, osim asistenta, i asistentkinju, koja bi mogla da uđe u ženski toalet.

Može da se dogodi nešto u ženskom toaletugdje ja ne mogu da pristupimStogane bi bilo loše da ista škola ima kako asistentatako i asistentkinju za suzbijanje vršnjačkog nasilja i vandalizma, smatra Tapušković.

 

VukićevićNijesu nastavnici za sve krivi

 

Direktor OŠ Vuk Karadžić Budimir Vukićević kazao je da je prošle godine Ministarstvo prosvjete pokrenulo inicijativu o uvođenju asistenata u škole, ali ih u toj školi još nema.

Itekako bi bilo dobro da se uvedu asistenti u sve školeProsvjetni radnici su zaduženi sa opismenjavanje i obrazovanjeNa taj načinkada se desi nasiljeprosvjetni radnici ne bi bili dužni da trče i razdvajaju djecuveć bi to radio zaštitar koji je prošao obuku za tu situacijuNekad policija ne može da stigne na vrijemetako da je asistent prijeko potreban, kaže on.

OŠ Vuk Karadžić postoji tim za rješavanje vršnjačkog nasilja.

Imamo tim u školi koji rješava tu problematikuNjega činim ja kao direktorpomoćnik direktorazatim pedagogpsiholognastavniciSlijedi saslušavanje djecerazgovor sa njimapozivanje roditeljanekad i obavještavanje policijesocijalnih ustanova, dodaje Vukićević.

Kada se desi nasilje, Vukićević ističe da pretežno svi optužuju nastavnike.

To nije tačnoKrivi su roditeljijer nijesu uspjeli da vaspitaju djecuU svakoj učionici imamo pravila o načinu ponašanjaodijevanja – odštampana i nalijepljenaTakođeistaknuta su i prava djetetaSve smo uradili što je do školeali uvijek su postojale svađe i tuče djece od kad je svijeta i vijekaMeđutimu današnjemoderno vrijemedesila se eskalacija zahvaljujući društvenim mrežamaali porodica je osnova društvakoja vaspitava djecuSada se oni stavljaju u odbranu djecegovoreći moje dijete nije krivoU moje vrijemekada bi se nastavnik požalio na učenikaod roditelja je dobijao prekoriako nekad i nije bio kriv, kaže on.

Smatra da bi uvođenje kazni imalo efekta.

Valjalo bi razmisliti o uvođenju kaznena primjerda roditelji plate novčanu naknadu kada njihovo djete ne poštuje pravila škole, ističe direktor škole Vuk Karadžić.

 

Statistika

 

Svaki peti učenik navodi iskustvo žrtve nasiljaa 53,4 odsto poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasiljaNajčešći oblik vršnjačkog nasilja u školama su psihičko i fizičko nasiljeOd učenika koji su bili žrtve nasilja64,2 odsto je prijavilo nasiljedok 35,8 odsto to nije učinilo, pokazuju podaci CGO.

Vasilije Radulović, saradnik na programima u CGO, predstavljajući podatke koji se odnose na srednjoškolsku populaciju, kazao je da najveći broj učenika, skoro 60 odsto, prepoznaje određeni stepen prisutnosti vršnjačkog nasilja u njihovoj školi ili sredini, a da je samo 11 odsto onih koji smatraju to ga nema u njihovoj sredini. Dodatno, nalazi ukazuju na najčešću prisutnost psihičkog i fizičkog nasilja, dok slijede socijalno i digitalno nasilje i, u manjoj mjeri, seksualno nasilje.

Svaki peti učenik (21,6 odstoizjavio je da je bio žrtva vršnjačkog nasiljadok 78,4 odsto nije imalo takvo iskustvoŽrtve su najčešće doživjele psihičko (34,9 odsto), socijalno (22,4 odstoi digitalno nasilje (17 odsto). Istovremeno15,8 odsto učenika navodi da je iskusilo fizičko nasiljea 9,9 odsto seksualno nasilje, ističe Radulović.

Od učenika koji su bili žrtve nasilja, 64,2 odsto je to prijavilo a 35,8 odsto nije. Među onima koji su to učinili, najveći je procent to prijavio članu porodice i školi, zatim prijatelju, policiji ili nekoj nevladinoj organizaciji.

Svaki peti učenik poznaje nekoga u svojoj školi ili sredini ko je kao maloljetnik osuđen za neko krivično djelo. Većina (51 odsto) smatra da se mjere protiv vršnjačkog nasilja sprovode, ali da postoji veliki prostor za poboljšanje.

Učenici vjeruju da se vršnjačko nasilje u školi ili sredini može suzbiti strožim kaznama od institucija za one koji vrše nasilje i strožim kaznama u školiTakođeradionice o prevenciji vršnjačkog nasilja setakođevide kao korisnekao i bolja dostupnost psihološko pedagoških službiali i uvođenje školskog policajca, pojašnjava Radulović.

 

Izvor: Gradski.me

Pripremila: Dajana Vuković

Veličina fonta